hello world!
Published: 14 septembra, 2018

3 mýty o schodolezoch pre imobilných a na čo si dať pozor pri ich kúpe

Schodolezy dlhodobo patria medzi najvyužívanejšie pomôcky pre imobilné osoby. Schodolez jednoduchým spôsobom uľahčuje presun po schodisku a opatrovateľom ušetria množstvo síl a času. Počas rokov, čo sa u nás používajú, sa však okolo nich vytvorilo viacero mýtov. Možno ste aj vy jeden (alebo aj viacero z nich) započuli a nechali sa nimi pomýliť. Poďme spoločne tieto mýty vyvrátiť.

Mýtus č. 1: Schodolez je príliš ťažký na manipuláciu

Schodolezy za posledné roky prešli značným vývojom. Ešte pred pätnástimi rokmi bola ich konštrukcia a použité materiály v neporovnateľne nižšej kvalite ako dnes. Prvé modely vážili aj 70 kilogramov, dnes je váha takmer o polovicu menšia.

Mýtus o ťažkom zariadení je teda pochopiteľný – pramení zo skúsenosti s prvými typmi schodolezov. Dnešné typy už sú však maximálne prispôsobené komfortu používateľa, takže prakticky nie je vôbec potrebné ich zdvíhať a prenášať v rukách. Tu je však, samozrejme, veľmi dôležité kvalitné zaškolenie samotným dodávateľom. Je dôležité, aby klient detailne poznal tipy a triky a vedel so schodolezom narábať bez fyzickej námahy. Pri správnom zaškolení sprievodnej osoby je uvedený mýtus o veľkej váhe úplne vyvrátený, a to i pri nakladaní schodolezu do kufra auta alebo otáčaní sa na schodiskovom odpočívadle.

Vo VELCONE vám vždy takúto úroveň zaškolenia poskytneme. Chceme, aby vám schodolez skutočne pomáhal.

Mýtus č. 2:  Dobrý schodolez – rýchly schodolez

 

Každému, kto má skúsenosť s opatrovaním imobilnej osoby, je jasné, že bezpečnosť musí byť na prvom mieste. Mýtus o rýchlom schodoleze vytvorili niektorí predajcovia, ktorí sa snažia v marketingovej komunikácii presadiť bezvýznamnými, zavádzajúcimi a niekedy až absurdnými parametrami. Tieto zariadenia navyše (pokiaľ sú certifikované príslušnými autoritami v rámci EU) podliehajú normovanej rýchlosti, ktorú nie je možné prekročiť.

Najúčinnejšie však mýtus o rýchlosti vyvrátia skúsenosti z praxe. Hoci to znie paradoxne, práve pomalšia rýchlosť schodolezu zabezpečí plynulejší chod, jednoduchšiu obsluhu a hlavne bezpečnosť na schodisku. Zo skúsenosti vieme, že ak bolo zariadenie pre imobilné osoby priveľmi rýchle, sprievodná osoba musela častejšie úplne zastaviť a oddýchnuť si, čo v konečnom dôsledku celkový čas prepravy zvýšilo. Naopak, pri pomalšom pojazde sa klient môže bez problémov presúvať plynule a kontinuálne, lebo si pohodlnejšie a pokojnejšie stíha uvedomovať jazdu a prípadné zmeny smeru schodolezu. Takýmto spôsobom, teda bez častého zastavovania, schodolez funguje optimálne. Mýtus o rýchlosti môžeme teda s čistým svedomím absolútne vyvrátiť. Dôležitá je bezpečnosť a komfort prepravy pacienta.

Mýtus č. 3: Všetky schodolezy sú rovnaké

Tak ako je to aj pri iných produktoch, ako sú napr. autá či elektrotechnika, aj pri schodolezoch sú značné rozdiely v kvalite, vývoji a funkčnosti. Sú výrobcovia, ktorí do vývoja značne investujú a prinášajú inovácie, a sú aj takí, ktorí iba kopírujú a prinášajú „len“ napodobeniny. Niektorí používajú kvalitné materiály a overené postupy, iní sa snažia zaujať hlavne cenou lacnejších napodobenín. Mýtus o tom, že je jedno, aký schodolez kúpite, je škodlivý najmä pre klienta. Záleží však nielen na značke, ale aj na tom, kto zariadenie dodáva a akú odbornú starostlivosť poskytuje.

Na čo si dať pozor pri kúpe schodolezu

V súčasnosti je na trhu množstvo týchto zariadení od rôznych výrobcov, dodávateľov a predajcov. Niet sa čo čudovať, ide o šikovnú pomôcku pre imobilných, ktorá výrazne uľahčuje presun po schodisku. Zvýšený dopyt však spôsobil, že schodolezy ponúkajú aj firmy, ktoré sa tomuto druhu výrobkov venujú len okrajovo a nemajú žiadne skúsenosti s následným servisom, nehovoriac o absentujúcom individuálnom prístupe k zákazníkovi.

Takéto špecializované zariadenia odporúčame kupovať len od renomovaných firiem na trhu. Vyhnite sa kúpe od subjektov, ktoré schodolezy predávajú len popri svojej hlavnej činnosti, pretože môžete mať problém so servisom, ktorý musí firma vedieť zabezpečiť rýchlo a odborne. Vyberajte si dodávateľov s históriou a skúsenosťami, ktorí vám poskytnú potrebné rady a majú vyriešené logistické zabezpečenie náhradných dielov. Treba si uvedomiť, že sú to špecifické zariadenia, ktorých náhradné diely nie sú dostupné v supermarketoch, ale ani v špecializovaných obchodoch.

V ďalšej časti uvádzame zopár vecí, na ktoré si treba dať pozor pri výbere schodolezu alebo jeho dodávateľa.

 • Pred kúpou si vždy schodolez vyskúšajte. Žiadajte od firmy vyskúšanie na schodoch, na ktorých sa bude používať, a so sprievodnou osobou, ktorá bude pomôcku obsluhovať.
 • Všímajte si jednoduchosť obsluhy a ľahkosť pri manévrovaní – zloženie a rozloženie schodolezu, pripínanie invalidného vozíka, otáčanie na rovine.
 • Nezabudnite na pásy na pásovom schodoleze – tie sú veľmi dôležité, hoci si to málokto uvedomuje. Najlepšie je, ak „zuby“ na gumených pásoch nemajú vlnovkový (poloblúkový) tvar, ale každý zub je zvlášť klenutý. Najstabilnejšie pásy sú tie s dostatočne vysokými zubmi, ktoré sú od seba v určitej vzdialenosti, aby sa lepšie zakliesnili do hrán schodov. Ak sú zuby na pásoch pri sebe veľmi blízko, alebo sú zuby nízke, môže byť problém pri vychodených a zaoblených schodoch. Ideálne tvarované zuby a pásy má pásový schodolez T09 Roby. Udržuje si špičkovú stabilitu aj pri oblejších hranách schodov. Bohužiaľ, na Slovensku sa predávajú aj schodolezy, kde sú pásy tak nešťastne riešené, že ide skôr o „sane“, ako o pomôcku pre imobilné osoby.
 • Dôležité sú aj rozmery pomôcky – dĺžka, šírka, váha – kvôli skladovaniu, ale hlavne pre jednoduchosť obsluhy. Špičkové parametre má napríklad už spomínaný pásový schodolez T09 Roby.
 • Dostupnosť náhradných dielov a promptný non-stop servis v rámci celej SR. Dodávateľa, ktorý vám nevie tieto veci garantovať, by ste mali hneď vylúčiť.
 • Trvajte na kvalitnom zaškolení v obsluhe. Vyžiadajte si rady a typy na jednoduchú obsluhu a prepravu schodolezu.

Ak sa práve rozhodujete pre kúpu schodolezu alebo do budúcna uvažujete o jeho zaobstaraní, na všetkých vyššie spomínaných veciach sa ešte pred samotnou kúpou s dodávateľom dohodnite. Môžete tak predísť nekvalitnej kúpe alebo sklamaniu z nedostatočnej starostlivosti či neprofesionálneho servisu.

Vo firme Velcon vám všetky veci zo zoznamu vieme garantovať a radi vám pri výbere pomôžeme. Zaškolíme vás do používania vami vybraného modelu a k dispozícii vám budeme aj po kúpe. Na nás sa môžete spoľahnúť.

 


  Máte záujem o podobné riešenie?
  Napíšte nám.

  „Spoločnosť VELCON spol. s r.o. spracúva Vaše osobné údaje v rozsahu kontaktného formulára za účelom kontaktovania Vás prostredníctvom mailu, prípadne pri uvedení telefónneho čísla, telefonicky. Pri spracúvaní Vašich osobných údajov na tento účel rešpektujeme a dodržiavame Vaše práva pri spracúvaní osobných údajov. Máte právo proti tomuto spracúvaniu namietať kedykoľvek na mailovej adrese gdpr@velcon.sk alebo na korešpondenčnej adrese spoločnosti.“

  Nonstop bezplatná infolinka

  0800 199 060